1.სახელი და
გვარი
|
ნონა ბეროშვილი
|
2. თემის სახელწოდება
|
ეკოლოგია; “Je
roule écolo”
Unité 3 de ‘’bien joue’’ 4
|
3. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
მოსმენა
უცხ.7.1
მოსწავლე ისმენს და იგებს კომპლექსური შინაარსის სხვადასხვა ტიპის აუდიოჩანაწერს
აქტუალურ და მისთვის საინტერესო თემატიკაზე.
*ამოიცნობს საკომუნიკაციო
სიტუაციას
*ამოიცნობს არგუმენტებს
უცხ.7.2
მოსწავლე მიმართავს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსასმენი ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის
ხელშესაწყობად და მოსმენის უნარის გასაუმჯობესებლად
*ინიშნავს უცნობ
სიტყვებს მათი მნიშვნელობის გასარკვევად
*მოსასმენი ამოცანების
გადაჭრისას იყენებს სხვა ენაზე მიღებულ გამოცდილებას
ლაპარაკი
უცხ.7.13 მოსწავლე მონაწილეობს
ინტერაქციაში მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე
*ამა თუ იმ საკამათო საკითხთან დაკავშირებით მომზადების გარეშე გამოხატავს
საკუთარ დამოკიდებულებას და განმარტავს მას(რა მოსწონს, რა არ მოსწონს და რატომ)
*აკეთებს სხვადასხვა ტიპის არჩევანს და განმარტავს მას
|
4.სწავლის შედეგები
|
ინტერაქციის უნარ-ჩვევის განვითარება
მოსმენის უნარის განვითარება
ლექსიკის გამდიდრება
|
დრო
|
აქტივობა
|
ინსტრუქცია
|
რესურსი
|
3 წთ
5წთ
5წთ
6წთ
8წთ
10წთ
3წთ
3წთ
2წთ
|
*დასწრების შემოწმება
*თარიღი(ერთ-ერთი მოსწავლე წერს დაფაზე თარიღს)
*ამინდი
გამოწვევა:ამინდიà.კლიმატური
ცვლილებებიàეკოლოგია
სურათის აღწერა
პირველი მოსმენა
მეორე მოსმენა
მესამე მოსმენა
სავარჯიშოს შესწორება
მოსწავლეთა შეფასება სქემის მიხედვით
დავალება
|
რას ფიქრობთ ეკოლოგიის თემაზე?(სიტყვები, რაც გახსენდებათ; იდეები; ფრაზები, დასაწყისით: შეიძლება/ არ შეიძლება)
რას ხედავთ სურათზე?(ფერები, გარემო...)ვარაუდები:შეიძლება...
ისაუბრეთ დაბინძურების წყაროებზე:ქარხნები, მანქანები..
თუ მოისურვებდით ამგვარ გარემოში ცხოვრებას(დაასაბუთეთ)
თემა, პერსონაჟები, ნაცნობი სიტყვები ან ფრაზები, რაც გაიგეთ.
მოვისმინოთ, ხელი აწიეთ, როცა გაიგებთ
ეკოლოგიასთან დაკავშირებულ სლოგანებს. მოსმენის შემდეგ მათ წერენ დაფაზე,
განვმარტავ უცხო სიტყვებს. მოსწავლეები მათ ინიშნავენ რვეულებში
კიდევ ერთხელ მოისმინეთ ჩანაწერი,თან გააკეთეთ სავარჯიშო. იმუშავეთ, უცხო სიტყვები ჩაინიშნეთ.
წამიკითხეთ,განმარტეთ როგორ შეასრულეთ.(ყურადღებას ვამახვილებ უცხო სიტყვებზე,
ვწერ დაფაზე, განვმარტავ)
(ვიყენებ როგორც, განმსაზღვრელ, ისე განმავითარებელ შეფასებას)
დაწერეთ მცირე ზომის თხზულება ეკოლოგიის თემაზე,დაასათაურეთ, გამოიყენეთ
დაფაზე მოცემული სიტყვებიდან სულ ცოტა სამი მაინც და ერთი სლოგანი.მოცემული სქემის
მიხედვით შევაფასებთ საშინაო დავალებას.
|
წიგნი B.j-4
B.j-4-ის დისკი, მაგნიტოფონი
B.j-4-ის დისკი, მაგნიტოფონირვეული,
წიგნი B.j-4,
B.j-4-ის დისკი, მაგნიტოფონირვეული.
|
კომპონენტები/შკალა
|
1-3
|
4-5
|
6-7
|
8-9-10
|
მოსმენა
|
უყურადღებოა, ვერ ხვდება დიალოგის შინაარსს
|
ცდილობს მოისმინოს, მაგრამ უჭირს დასკვნების გაკეთება, ნაწილობრივ ამოიცნობს
ინფორმაციას
|
ძირითადად ამოიცნობს სიტუაციას, პერსონაჯებს, ინიშნავს უცხო სიტყვებს
|
ამოიცნობს სიტუაციას,იყენებს მოსმენის სხვადასხვა სტრატეგიებს ტექსტის
გასაგებად
|
ლაპარაკი
|
ვერ ერთვება ინტერაქციაში, პასიურია
|
ცდილობს მონაწილეობა მიიღოს ინტერაქციაში,შეცდომით, მაგრამ ცდილობს გამოხატოს
თავისი აზრი
|
ერთვება ინტერაქციაში,გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას,აქვს მცირე შეცდომები
|
არგუმენტირებულად გამოხატავს თავის აზრს და დამოკიდებულებას მოვლენების
მიმართ, აკეთებს სხვადასხვა ტიპის არჩევანს და ასაბუთებს
|
კომპონენტები/შკალა
|
1-3
|
4-5
|
6-7
|
8-9-10
|
საშინაო დავალება
|
ნაწერში მრავალია გრამატიკული შეცდომები, აზრი ბუნდოვანი და გაუგებარია
|
უშვებს გრამატიკულ შეცდომებს,აზრი ნაწილობრივ ბუნდოვანია
|
გრამატიკული შეცდომები ნაკლებია, აზრი ძირითადად გასაგებია
|
წერს გრამატიკული წესების დაცვით, აზრი მკაფიო და გასაგებია
|
1.Nom ,
prénom
|
Bérochvili Nona
|
2.Titre de la séquence
|
Unité 3 de « Bien
joué-4»
«Je roule écolo »
|
3. Objectifs généraux
|
*Découverte de l’ unité 3
*Approche du texte par la
compréhension orale
|
4. Objectifs spécifiques
|
Fonctionnels
*Etre capable d’ entendre
des mots connus dans un texte écouté inconnu
*Etre capable de
comprendre le sens général d’un texte écouté
*Etre capable de retrouver
certains expressions dans le texte écouté
Lexicaux
*approche du vocabulaire
de l’ écologie
|
5.Déroulement
Temps
|
Activités
|
consignes
|
Matériel
|
3min
5min
5min
6min
8min
10min
3min
3min
2min
|
*appel (présents/absents)
*Date à l’ oral ;puis au tableau écrite par un élève
*Météo
Remue méninge: Météoàchangements climatiquesà l’écologie.
Tous les mots et idées que les élèves associent au mot «l’écologie»
Observation et description de l’image
Première écoute sans livre
Compréhension générale du texte entendu
Deuxième écoute
Faire attention aux slogans sur
l’écologie
Troisième écoute
Faire l’exercice
Corrige de l’exercice. (faire attention aux mots nouveaux en
les écrivant au tableau)
Evaluation des élèves d’après le schéma
Devoir
|
Question ouverte-«L’écologie»-Qu’en
pensez-vous? Dites-moi des phrases qui commencent par « il ne faut
pas…», « il faut …»concernant sur l’écologie
Qu’est-ce que vous voyez? (décrivez les couleurs, l’ambiance …) Emettez
des hypothèses: peut-être que…
Parlez sur les origines de la pollution: les usines, les voitures…
Si vous aimeriez vivre dans le même type d’endroit(justifiez vos réponses)
Combien de personnages parlent dans ce dialogue? Le thème? (faire
attention aux mots connus: rollers, vélos, discuter) Parler des choses que
les élèves ont bien compris
Vous allez écouter encore une fois l’enregistrement. Levez le doigt à chaque fois que vous
entendez les slogans concernant sur l’écologie
Ecrivez ces slogans au tableau; faites
attention aux mots nouveaux; Notez ces mots et ces slogans dans vos cahiers
Ecoutez encore une fois l’enregistrement en faisant l’exercice.
Travaillez, trouvez la solution, notez les mots inconnus
Ecrivez une courte composition sur le thème de l’écologie en utilisant au
moins trois mots et un slogan écrits au tableau. Donnez un titre
|
Livre B.j-4
Disque de B.j-4
Magnétophone
Disque de B.j-4
Magnétophone
Cahier de français
Livre B.j-4 Cahier de français
Disque de B.j-4
Magnétophone
|
évaluation/composants
|
1-3
|
4-5
|
6-7
|
8-9-10
|
Compréhension orale
|
L’apprenant est inattentif, il ne
comprend pas le contenu de
l’enregistrement
|
L’apprenant essaie d’écouter
l’enregistrement mais il ne peut pas faire facilement les conclusions sur
l'information
|
L’apprenant essaie d’identifier la
situation de communication, les personnages, il note les mots inconnus
|
L’apprenant identifie la
situation de communication, il utilise des
différentes stratégies d'écoute pour mieux comprendre
le texte
|
Expression orale
|
L’apprenant ne participe pas à des interractions, il est
passif
|
L’apprenant essaie de participer à l'interaction,
essaie de s’exprimer mais avec des fautes
|
L’apprenant participe
à l'interaction, s’exprime avec quelques erreurs
|
L’apprenant exprime d’une façon
compréhensible ses attitudes envers les événements, fait et
justifie son choix
|
évaluation/composant
|
1-3
|
4-5
|
6-7
|
8-9-10
|
Devoir
|
Les fautes grammaticales sont nombreuses, le sens
est vague et pas clair
|
L’apprenant fait des fautes
de grammaire, mais on peut distinguer quelques idées
|
Il y a moins des fautes grammaticales, les idées sont assez claires
|
L’apprenant écrit en
faisant attention à des règles de grammaire, le sens
est clair et compréhensible
|
Aucun commentaire:
Enregistrer un commentaire